فن آوری ساخت افزودنی یا چاپ سه بعدی

فن آوری ساخت افزودنی (Additive Manufacturing / AM) یا چاپ سه بعدی (۳D Printing) فرآیند پیوند یا اتصال موادی است که معمولا به صورت لایه به لایه روی هم قرار می گیرند تا اشیا سه بعدی طراحی شده براساس مدل سازی دیجیتالی توسط نرم افزارهای طراحی کامپیوتری را ایجاد کنند. نقاط قوت ساخت افزودنی در حوزه هایی که تولید متعارف محدودیت هایی دارد (به عنوان مثال ناتوانی در ساخت اشیا پیچیده) نمایان تر است. چاپ سه بعدی اجازه ایجاد ساختارهای بسیار پیچیده و آزادی عمل بیشتر را در فرآیند طراحی ارائه می دهد. بنابراین، این فن آوری امروزه به طور بطور فزاینده ای برای ساخت نمونه سازی سریع و تولید در مقیاس محدود از محصولات و قطعات کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ سه بعدی، ماشینکاری CNC و قالب سازی

فن آوری های ساخت را می توان به سه گروه تقسیم کرد: افزودنی، کاهشی و قالب سازی. اصطلاحات چاپ سه بعدی و ساخت افزودنی اغلب به طور متناوب استفاده می شود. رسانه ها و عموم مردم ترجیح می دهند از اصطلاح چاپ سه بعدی استفاده کنند درحالیکه اصطلاح ساخت افزودنی واژه تخصصی تری است و در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت کاهشی یا (Subtractive Manufacturing / SM) مانند: ماشینکاری CNC جایی است که اشیا سه بعدی توسط برش تدریجی مواد از یک بلوک جامد ساخته می شوند. این روش می تواند بطور دستی یا به طور معمول با یک دستگاه ماشینکاری CNC انجام شود: روش های کم هزینه تر عبارتند از: فرز، تراشکاری، حفاری، برش لیزری، حکاکی یا ماشینکاری تخلیه الکتریکی. برخی از تولیدکنندگان سیستم هایی را ارائه می دهند که توابع AM و CNC را ترکیب می کنند، اما برنامه ریزی یک روتر CNC به طور کلی نیاز به مقدار زیادی از زمان و مهارت دارد.
به غیر از چاپ سه بعدی و ماشینکاری CNC، سومین فرآیند تولید قالب سازی تزریقی است. قالب سازی ممکن است رقیب یا مکملی برای این روش باشد؛ زیرا با پرینترهای سه بعدی این امکان وجود دارد که قالب ها چاپ سه بعدی شوند و سپس در مرحله طراحی و آزمایش به طور مستقیم بر روی دستگاه تزریق نصب شوند. مزایای قالب سازی تزریقی دقت بالا، سطوح صاف و طیف گسترده ای از مواد برای آن است. همچنان که این روش یکی از ارزان ترین روش تولید انبوه است. مقایسه مزایا و محدودیت های این فن آوری ها به شما در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد:

– مواد مورد استفاده: در ساخت افزودنی عمدتا ترموپلاستیک و رزین و در ماشینکاری CNC چوب، سرامیک، فولاد یا آلومینیوم.

– خروجی: قالب سازی برای حجم تولید انبوه در نظر گرفته می شود و فن آوری چاپ سه بعدی عمدتا در تولید در مقیاس محدود مورد استفاده قرار می گیرد.
– هندسه: ساخت افزودنی برای طرح های پیچیده و ماشین کاری CNC برای زمانی که دقت ابعادی و تکرارپذیری مورد نیاز است. قالب سازی برای موارد نسبتا ساده مورد استفاده قرار می گیرد.

– برنامه ریزی: چاپ سه بعدی سرعت عمل بیشتر را به شما ارائه و به شما اجازه آزمایش بر روی طراح های متفاوت در فواصل کوتاه را می دهد.